بهداشت و سلامت

چه جورابی بپوشیم

Rate this post

جوراب نوعی پوشاک است که سطح پا و کف آن را می پوشاند و مچ یا قسمتی از ساق پا را در بر میگیرد. جوراب زنانه و مردانه از جنس های مختلف نخی، پشمی و پنبه، نایلون و غیره و همچنین مدل های مختلفی تشکیل می شود. پوشیدن جوراب هنگام زمستان باعث گرم نگه داشتن پاها می شود، جوراب می تواند عرقی که از پا تولید می شود را به خود جذب کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با بهترین جوراب برای حفظ سلامتی پا، ویژگی جوراب مناسب پا و اهمیت پوشیدن جوراب برای سلامتی پا و مطالب مرتبط آن آشنا کنیم.

بهترین جوراب برای حفظ سلامتی پا

پوشیدن و انتخاب یک جوراب با کیفیت و مناسب باعث حفظ سلامت پا و افزایش سطح گردش خون می شود. در مقابل استفاده از یک جوراب نامناسب باعث ایجاد بوی بد، تاول، قارچ و ایجاد ناراحتی برای پا و ناخن پا می شود. بهترین جوراب برای حفظ سلامتی پا جوراب هایی هستند که قابلیت جذب رطوبت و قابلیت تنفس خوب و بالایی داشته باشند تا عرق پا را به خوبی جذب کرده و از قارچ و عفونت و بوی بد پا جلوگیری کند. ضخامت جوراب نیز اهمیت زیادی دارد. در فصل های سرد از جوراب های ضخیم و در فصل های گرم از جوراب های نازک تر استفاده کنید. استفاده از جوراب های آنتی باکتریال باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری ها و عفونت های مربوط به پا می شوند. همچنین برای انتخاب یک جوراب مناسب لازم است به سایز پای خود توجه کنید که زیادی بزرگ یا زیاد از حد تنگ و چسبناک نباشد و باعث آزردگی خاطر و اذیت پاهای شما در طول مدت استفاده نشود.

بهترین جنس جوراب برای حفظ سلامت پا

برای شناخت و انتخاب بهترین جنس جوراب، ابتدا باید هدف و موقعیت مورد استفاده خود را بشناسید و متناسب با آن جوراب مناسب خود را انتخاب کنید. مثلا هنگامی که میخواهید ورزش یا پیاده روی کنید باید جنسی را انتخاب کنید که عرق را به خوبی به خود جذب کند یا هنگامی که برای استفاده روزمره می خواهید، باید جورابی را انتخاب کنید که راحت باشد و طول عمر زیادی داشته باشد. در اینجا ما چند نوع از بهترین جنس جوراب را به شما معرفی می کنیم که شامل:

● جنس ترمه

ترمه یکی از لوکس ترین پارچه ها می باشد. جوراب ترمه از موهای بز کشمیری تهیه شده که یک نوع پشم بسیار نرم می باشد. استفاده از جوراب ترمه در فصل زمستان بسیار مناسب است، زیرا پاهای شما را بسیار گرم نگه می دارد.

● جنس نخ پنبه

پنبه یک ماده بسیار نرم می باشد که مانع تحریک پوست می شود. همچنین پنبه دارای قابلیت تنفس بالایی می باشد. جنس پنبه، مرسوم ترین جنس پارچه در تولید جوراب می باشد. همچنین با استفاده از الیاف پنبه میتوان جوراب برای فصل های مختلف و مدل های متفاوت برای موقعیت های مختلف تولید کرد. جنس پنبه بسیار سبک و نرم است و قابلیت تنفس بالا و دوام بالایی دارد و برای پوست های حساس بسیار مناسب است. اما یکی از معایب استفاده از جنس پنبه جذب رطوبت سریع و بسیار بالای آن می باشد. برای کاهش جذب رطوبت الیاف پنبه ای می توان آن را با الیاف دیگر از جمله نایلون یا پلی استر ترکیب کرد. استفاده از جوراب های پنبه ای برای روزمره و پوشیدن همراه کفش نیمه رسمی و فعالیت های اداری بسیار مناسب می باشد.

● جنس ابریشم

جنس ابریشم بسیار نرم و ظریف می باشد و استفاده از جوراب های ابریشمی بیشتر در مواقع رسمی و مجالس و میهمانی ها می باشد. این نوع جنس ظریف و نازک است و دوام بالایی ندارد و بیشتر جنبه زیبایی دارد و برای ظاهر و استایل شیک و زیبا استفاده می شود. جوراب های ابریشمی را نمی توان در فصل سرما استفاده کرد زیرا قابلیت گرم کردن پاها را ندارند ولی برای فصل های گرم انتخابی بسیار مناسب می باشد. جوراب های ابریشمی اغلب به رنگ مشکی تولید می شوند.

● جنس پشمی

جوراب های پشمی دارای خاصیت گرم کنندگی و عایق کنندگی طبیعی می باشند از این رو برای استفاده در فصل زمستان و در سرما بسیار مناسب می باشند. پشم رطوبت زیادی را جذب نمی کند به همین سبب، برای استفاده خارج از منزل مناسب می باشد. جوراب های پشمی دوامی بسیار بالا و عمری طولانی نیز دارند. اما استفاده از جوراب های پشمی ممکن است در برخی از افراد حساسیت ایجاد کند.

● جنس نایلون

نایلون یک ماده ثانویه می باشد که در تولید لباس از آن استفاده می شود و با مواد دیگر ترکیب می شود. در جوراب های نایلونی حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد جوراب را نایلون تشکیل می دهد. جنس نایلون دوام و استحکام بالایی دارد از این رو جوراب هایی با این جنس دوام و استحکام بالایی خواهند داشت. علاوه بر این جوراب های نایلونی پس از شستشو به سرعت خشک می شوند.

● پشم مرینو

پشم مرینو، برخلاف جوراب پشمی معمولی، به دلیل قابلیت تنفس بالایی که دارد، قابل استفاده برای تمام فصول می باشد. پشم مرینو، از پشم گوسفند مرینو که در نیوزلند وجود دارند، ساخته می شود. این جنس بسیار لطیف و نرم، بادوام و بدون خارش است و در برابر چروک شدن و بو گرفتن مقاوم است. استفاده از جوراب هایی با پشم مرینو، در بین کوهنوردان طرفداران زیادی دارد. همچنین این جنس به دلیل تبخیر سریع رطوبت و سبک بودن، برای استفاده ورزشکاران نیز مناسب است.

● جنس اکریلیک

جوراب هایی با جنس اکریلیک بسیار راحت بوده و پس از شستشو راحت خشک می شوند. همچنین این نوع جنس باعث ایجاد بالشتک خوبی در جوراب می شود. استفاده از این جوراب برای فعالیت های روزمره توصیه می شود.

ویژگی جوراب مناسب پا

ویژگی های جوراب مناسب پا شامل موارد زیر می باشد؛ از جمله:

۱- تناسب جوراب با پا

جورابی مناسب است که بدون جمع شدن در کف پا و ایجاد چین و چروک، کاملا در پای شما قرار بگیرد. پاشنه جوراب در پاشنه پا و قوس جوراب کاملا روی قوس پا قرار گیرد. همچنین درز ها باید کاملا صاف بوده و در هیچ قسمت از پا احساس ساییدگی نداشته باشید.

۲- وزن و ضخامت مناسب جوراب

دقت کنید که در فصل زمستان و هوای سرد از جورابهای سنگین تر و ضخیم تر استفاده می شود و در هوای گرم جوراب های نازک تر و سبک وزن تر مورد استفاده قرار میگیرد.

۳- قابلیت تنفس پذیری و داشتن منفذ

برای جلوگیری از بوی نامطبوع پا و انتقال عرق پا به بیرون باید از جورابی با تنفس پذیری خوب و بالا استفاده شود تا موجب ایجاد قارچ و عرق و بوی بد پا نشود.

۴- داشتن بافت نرم جوراب

جوراب های مورد استفاده شما باید دارای بافتی نرم و لطیف باشند. استفاده از جوراب هایی با بافت خشن و زبر باعث اذیت و آسیب به پای شما می شوند.

اهمیت پوشیدن جوراب برای سلامتی پا

اهمیت پوشیدن جوراب برای سلامتی پا بسیار زیاد و قابل توجه می باشد. از جمله این موارد دارای اهمیت شامل:

■ جوراب ها رطوبت را جذب می کنند.

پاهای شما رطوبت زیادی ایجاد می کند. با بیش از 250000 غده عرق، پاهای شما می توانند روزانه بیش از دو فنجان (500 میلی لیتر) عرق ایجاد کنند. این مقدار از رطوبت پر از باکتری در یک محیط گرم و تاریک است. برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها که می‌توانند منجر به عفونت‌های جدی و سخت‌ مانند پای ورزشکار یا اونیکومیکوزیس شوند، عالی است.

■ جوراب به کاهش بوی بد پا کمک می کند.

عرق بوی بد می دهد، به خصوص زمانی که در تمام طول روز محکم در کفش بسته شود. از آنجایی که جوراب ها به جذب مقداری عرق کمک می کنند، آن را از داخل کفش شما دور نگه می دارند. پوشیدن جوراب های تمیز هر روز به کاهش بوی پا کمک می کند و جلوی جذب عرق بد بو را به کفش شما می گیرد.

■ جوراب اصطکاک را به حداقل می رساند.

هر بار که راه می روید، پای شما در کفش حرکت می کند. جوراب ها به کاهش اصطکاک کمک می کنند. بدون آنها، سطوح سخت کفش به پوست شما ساییده می شود و باعث ایجاد تاول می شود.

■ جوراب ها می توانند به پوست پاهای شما کمک کنند تا نرم و لطیف بماند.

اصطکاک، وزن و حرکت می تواند باعث ایجاد پینه در کف پا شود. پوشیدن جوراب، به خصوص جوراب‌هایی با روکش اضافی برای محافظت از پاشنه‌های شما، لایه دیگری از محافظت را فراهم می‌کند. جوراب ها می توانند به پر کردن شکاف بین پا و کفش شما کمک کنند.

■ جوراب ها می توانند به تنظیم دمای بدن و بهبود گردش خون شما کمک کنند.

جوراب بپوشید تا پای خود را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه دارید. برخی از افراد گزارش می دهند که پوشیدن جوراب در رختخواب حتی به خواب بهتر آنها کمک می کند. در هر صورت، نگه داشتن پاها در دمای مناسب، گردش خون کلی بدن را بهبود می بخشد. گاهی اوقات، جوراب‌های مخصوص به نام جوراب فشاری، به گردش خون در پاها و ساق پا کمک می‌کند، به‌خصوص اگر فرد ساعت‌ها در یک زمان نشسته یا بایستد. جوراب های فشاری به دریچه های وریدی ساق پا بسته و باز می شوند و خون را از پاها به سمت قلب برمی گردانند. این کار از تورم پاها جلوگیری می کند.

خرید جوراب

شما عزیزان برای خرید جوراب زنانه و خرید جوراب مردانه می توانید به فروشگاه اینترنتی نوو مد مراجعه نمایید.  شامل محصولاتی از جمله پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه با کیفیت و قیمت مناسب می باشد. شما همراهان می توانید در فروشگاه نو مدد، خریدی خوب، اقتصادی و با کیفیتاعم از تیشرت، بافت، شلوار، جوراب، لباس زیر و غیره، را تجربه کنید.

جمع بندی

استفاده از جوراب برای پا که قلب دوم ماست اهمیت زیادی دارد. پاها در طول روز بسیار عرق می کنند. استفاده از جنس و ضخامت مناسب جوراب و همچنین قابلیت تنفس بالا می تواند عرق پا را به بیرون منتقل کرده و از بوی بد و عفونت و قارچی شدن پاها جلوگیری کند. استفاده از جوراب های انتی باکتریال باعث جلوگیری از عفونت های پا می شود. جنس نخ پنبه برای استفاده روزمره و جنس پشمی برای هوای سرد بسیار مناسب است. همچنین در مجالس و میهمانی ها می توانید از جنس ابریشم که بسیار ظریف و نرم و نازک است استفاده کنید. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با مطالبی از جمله ویژگی جوراب مناسب پا و اهمیت پوشیدن جوراب برای سلامتی پا و مواردی از این قبیل آشنا کنیم تا شما انتخابی مناسب و خوب داشته باشید و از آسیب به پا و سلامت خود جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *